Posted on

Stojak na farby z MDF – instrukcja składania

Instrukcja składania stojaka na farby Citadel / Vallejo / Two Thin Coats.

Stojak dostępny jest TUTAJ.

Do montażu stojaka konieczny jest klej. My używamy do naszych produktów kleju Uniwersalnego D3 z firmy Dragon. Po wyschnięciu staje się bezbarwny. Polecamy jednak po każdym połączeniu elementów oczyścić je z nadmiaru kleju dla lepszego efektu wizualnego. Do aplikacji i oczyszczania używamy wykałaczek, które znacznie ułatwiają ten proces. Jeśli stojak jest niestabilny – warto przytrzymać dany element przez chwilę, by klej zasechł i dopiero po chwili przyklejać kolejne części.

Montaż rozpoczynamy od nałożenia kleju obustronnie na ząbki i dolne krawędzie środkowego wspornika. Klej można również nałożyć w otworach podstawy.

Następnie umieszczamy wspornik wewnątrz podstawy stojaka. Przygotowujemy boczki – nakładamy klej na wystające krawędzie podstawy i na ząbki boczków (tylko wewnętrzna strona, która będzie przylegała do podstawy).

Unosimy boczki, warto tutaj zaznaczyć, że przed sklejeniem mogą być nieco niestabilne, porządnie dociśnięte zostaną za chwilę 🙂
Bierzemy się za tył stojaka – zaczynamy od nałożenia kleju w otwory, które widać na zdjęciu poniżej. Jest to miejsce na wspornik dla pędzli, dzięki temu będą one stabilnie osadzone wewnątrz. Należy zwrócić uwagę, że po jednej stronie otwory są większe – należy je umieścić tak, by były kompatybilne z półką (albo półkę by była kompatybilna z nimi). My wybraliśmy ustawienie tak jak poniżej.

Następnie osadzamy wspornik na pędzle wewnątrz tak jak na zdjęciu poniżej.
Aplikujemy klej na wystające elementy boczków i na krawędź obu wsporników (środkowego i do pędzli). Można również nałożyć klej na tył stojaka.

Dociskamy tył tak, by zamknąć i połączyć wszystkie elementy. W tym momencie wszystko powinno być już stabilne.

Pora na półeczki. Tutaj warto zwrócić uwagę na ich układ. Poniższe zdjęcie przedstawia kolejność w jakiej należy umieścić półeczki by widoczność farbek była optymalna. Górna półeczka jest opcjonalna – pozwala przechowywać więcej farbek ale uniemożliwia umieszczenie pędzli w stojaku. Druga półeczka zawsze posiada otwory. Kolejne półki umieszczone są naprzemiennie – z szerszym bokiem, z węższym bokiem, z szerszym bokiem itd.
Jeśli pomylimy się w trakcie umieszczania półeczek nic straconego – do ich montażu NIE UŻYWAMY kleju. Dzięki temu w przyszłości można je wymienić lub poprawić ewentualny błąd w trakcie składania stojaka 🙂

Zaczynamy dla własnej wygody umieszczanie półeczek od dołu, tak jak na zdjęciu poniżej. Wciskamy je (może to wymagać odrobiny siły) tak by nie pozostała żadna luka po wciśnięciu, należy je dopchnąć do końca otworu w boczku.

Następnie dokładamy kolejne półeczki.

Tak jak wspomniane było wcześniej – można zostawić stojak bez górnej (pierwszej) półeczki. Można ją również zamontować, tak jak na zdjęciu poniżej.

W razie wątpliwości, problemów z produktami lub montażem zapraszamy do kontaktu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *